K čemu je dobrý hořčíkový olej?

horcikovy-olej-banner

Bohatý element naší planety -hořčík, je také přítomný v každém orgánu lidského těla. V podstatě je považován za životně důležitý minerál pro více jak 300 biochemických reakcí, které regulují naše zdraví. Bohužel ale mnozí z nás prostě nemají dostatek hořčíku v těle v té míře, že nevědomky trpí. Z výzkumu organize World Health bylo zjištěno, že příjem hladiny hořčíku je rozdílný u lidí po celém světě a že méně než 60% dospělých můžu a žen ve Spojených státech se sekalo s hodnotou "Adekvátní příjem" (AI) hořčíku. Upřímně řečeno, nedostáváme ho tolik v stravě díky filtrování vody a snižování minerálních látek pesticidy v zemědělství.

Proto i když je také k nalezení v nefiltrované pitné vodě, klíč je hojně konzumovat potraviny bohaté na hořčík jako například mléčné výrobky, zeleninu či ovoce a ořechy. Jaký je další klíčový způsob pro doplnění hořčíku? Hořčíkový olej!
 

Navzdory svému jménu, hořčíkový olej vlastně ani není olej. Název vznikl v důsledku olejovité textury kdy vločky chloridu hořečnatého se smísí s vodou. Existuje mnoho forem oleje které jsou volně dostupné na internetu v různých dávkách a obohacené o přidané minerály ale je taky velmi jednoduchý na domácí přípravu.
 
Je to pradávný a osvědčený domácí lék na nesčetné množství každodenních onemocnění. Pozoruhodně byl hořčík nejvíce přičítán ke snížení stresu, udržení pocitu pohody a zlepšení spánku. Nedávné studie také prokázaly, že hořčík může také zvýšit úroveň výkonu, zlepšit kvalitu pokožky a dokonce pomoci hypertenzi a diabetes.
 
Zákoutí hořčíkového oleje:

Ionty hořčíku v těle se nejběžněji objevují v kostech, ale jsou také nedílnou součástí enzymů které pomáhají rozkládat potraviny které konzumujeme kvůli energii. Hořčík je pomocníkem v tolika různých tělesných procesech, že někdy je přínosným klíčem k uvolnění postupů a prostředků, které se nezdají být funkční.
Hořčík se podílí na syntéze základních molekul jako je DNA, RNA a proteinů. V kostech, buněčných membránách a chromozomech hořčík tvoří velkou část konstrukčního základu. Hořčík taktéž hraje velkou roli v nutričních reakcích a interakcí, čímž dopomáhá absorbci a rovnováze v těle.
Je důležité si uvědomit, že hořčík je klíčovým prvkem k vstřebávání vápníku. Tyto dvě úlohy jsou vzájemně ve velmi blízkém vztahu, protože pokud máte nedostatek vápníku nebo se tvoří nerovnováha, je velmi pravděpodobné že máte i nedostatek hořčíku. Často nedostatek hořčíku může být indikátorem pro předpověď pozdějších problémů s nedostatkem vápníku, protože má vliv na jeho absorbci. Tento vztah je důvod proč zdroje jídla s vápníkem jsou nejvíce efektivní při konzumaci potravin bohatých na hořčík.
 
Nedostatek hořčíku má řadu negativních vlivů a byl spojen s:

 • Hypertenze a kardiovaskulární onemocnění
 • Ischemická choroba srdeční
 • Metabolický syndrom
 • Mrtvice
 • Osteoporóza
 • Snížení citlivost na inzulín
 • Astma
 • Migrény a bolesti hlavy
 • Záněty
 • Problémy s vnitřními výstelkami cév
 • Snížení hodnoty cvičebního výkonu
 • Gastrointestinální problémy

 

Co je hořčíkový olej ?
 
Pradávní předci tyto takzvané dávné minerály užívali ke kožní a transdermální terapii po staletí s malou znalostí vědy. Ty zahrnovaly minerální koupele, bylinné obklady, bahenní zábaly a parní kabiny.
Nyní již víme jak prospěšná transdermální terapie může být. V tomto případě transdermální aplikace hořčíku pomáhá při rychlosti a efektivnosti léčby a zabraňuje vedlejším účinkům.
 
Bylo zjištěno, že hořčík ačkoliv je obsažen v mnoha volně dostupných potravinových zdrojích, není nejlépe absorbován orálně. Hořčík užívaný orálně může být ovlivněn řadou prvků ve střevech a může způsobit projímavé účinky, čímž se rapidně sníží doba ve které se mohou minerály absorbovat.
 
Injekce hořčíku se běžně používají při srdečním infarktu a mozkové mrtvici, ale nejlepší způsob jak pravidelně zvyšovat hladinu hořčíku je kožně. Někteří zdravotní experti začali nazývat kožní aplikaci hořčíku jako Transdermální magnesium terapie (TMT)
 
Při studii hořčíku na jaře roku 2010 u pacientů užívající léčbu transdermálně viděli zvýšení jejich buněčné úrovně hořčíku po 12ti týdnech používání sprejů a koupelí. Průměrný nárůst během 12ti týdnů byl 25,2 procent, což je považováno za velmi působivé.
 
DDD (doporučená denní dávka) hořčíku je asi 300 miligramů denně, ale úřad potravinových doplňků ve Spojených státech doporučuje optimální denní dávku 400-420 mg pro muže a 310-320 mg pro ženy. Naše současná strava poskytuje průměrně méně než 250 mg denně. Použití hořčíkového oleje doplní tento nedostatek nejjednodušším a nejefektivnějším způsobem.
 
7 výhod používání hořčíkového oleje:
 
1. Sportovní výkon a regenerace
Atleti potřebují adekvátní hladinu hořčíku k podávání lepších výkonů. Studie hořčíku prokázaly, že výkon přerozděluje hořčík v celém těle a jeho nedostatek může mít negativní vliv na fyzický výkon. Sportovci jako gymnasti a zápasníci kteří spoléhají na kontrolu váhy můžou být postiženi nejvíce.
Jednotlivci s nedostatkem hořčíku mohou najít příznivý vliv na jejich sportovní výkony, jeli zaveden hořčík jako doplněk. Hořčíkový olej také účinkuje jako přírodní emulze pro uvolnění svalů, při bolesti svalů a kloubů nebo při bolesti zad, kdy poskytuje úlevu od bolesti.
 
2. Úleva od migrény
Lidé trpící migrénou mají nižší hladinu interculelárního hořčíku během akutních záchvatů migrény. Nízká hladina hořčíku má vliv na množství příbuzných receptorů a neurotransmiterů, které způsobují migrény. Studie také ukázaly, že pravidelné doplňování hořčíku může snížit jejich četnost.
 
3. Péče o pleť
Ve studiích týkající se používání olejů, bylo prokázáno že hořčíkový olej rozlomí různé tuky a mastnotu a proto může pomoci při snižování mastné kůže. Výhody hořčíku zahrnují také zmírnění podráždění kůže včetně akné a zarudnutí.
 
4. Regulace cukrovky
Nedostatečné kontrolování hladiny cukru může vyústit k velkému vylučování glukozy v moči, což vyčerpává hladiny hořčíku a má závažné důsledky v odolnosti na inzulín. Správná koncentrace hořčíku je velmi důležitá u pacientů s diabetes, u kterých může odolnost na inzulín mít za následek velké problémy s kontrolou Diabetes mellitus.
 
5. Regulace hypertenze
Bylo prokázáno, že suplementy hořčíku způsobují mírné snížení krevního tlaku u pacientů trpících hypertenzí. Existuje celá řada dalších faktorů které mají vliv na krevní tlak u těchto jedinců, bylo ale uzavřeno, že hořčík je jedním z těch hlavních.
 
6. Snížení stresu a obecné blaho
Hořčík je již dlouho znám pro svou schopnost zbavit stresu . Pomáhá u nesčetného množství neurologických a fyziologických procesů kdy je tělo pod stresem, takže udržení dostatečné hladiny pomůže vyvážit hormony přirozeně.
 
7. Zlepšení spánku
Hořčík působí jako přírodní relaxační minerál na který nedá dopustit spousta lidí trpící problémy se spánkem. Pomáhá spánku kvůli jeho minerální schopnosti relaxovat GABA receptory v mozku a nervovém systému, který napomáhá "zpomalit" jak je třeba ke spánku.
 
Suplementace hořčíku prokázala také výhody jako:

 • Péče proti křečím pro těhotné ženy s preeklampsií nebo eklampsií
 • Ochrana proti poškození mozku u předčasně narozených dětí
 • Pomoc s ranní nevolností těhotných žen
 • Vyvažování hormonů
 • Zmírňování příznaků PMS
 • Prevence osteoporozy
   

Jak používat hořčíkový olej?
 
Je doporučeno, že jakmile začnete používat hořčíkový olej, měli by jste pokračovat denně a aplikovat tolik jak moc se budete cítit pohodlně. Může nějakou chvíli trvat aby se drasticky zvýšila hladina hořčíku, takže je důležité držet se pravidelného denního aplikování. Sledujte vaši pohodu a onemocnění před zahájením aplikace zda je nutné měnit dávkování.
 
Sprej: Postřik hořčíkového oleje přímo na kůži je nejčastější aplikace minerálů. Nejlepší je aplikovat po sprše kdy je pokožka jasně čistá od mastnoty. Po postřiku se olej důkladně vtírá a nechá se absorbovat přibližně 30 minut. V závislosti na na Vaší volbě se můžete buď později opláchnout či setřít zbytky oleje z pokožky.
Prvních pár aplikací může mít za následek nepříjemné brnění. Tento pocit by se měl vytratit při dlouhodobější apliakci.
 
Masáže: Masáž podporuje krevní oběh a napomáhá maximalizovat absorbci oleje. Hořčíkový olej se užívá především na postižené místo, masáže mohou zmírnit křeče.
 
Sportovní rub: Esenciální oleje jako olej libavky mohou být přidány do hořčíkového oleje a vytvoří tak silnější masážní olej pro sportovce
 
Koupel: Někteří uživatelé říkají, že přímá aplikace hořčíku může způsobit menší brnění , takže zředění oleje v horké koupeli je výrobnou alternativou. Přidání esenciálních olejů pro třeba vůni je taktéž doporučeno.
 
Zábal na nohy: Podobné jako při koupeli, namáčení chodidel nebo nohou v teplé vodě s hořčíkem může působit blahodárně na specifické oblasti.
 
Chcete-li si vytvoří doma svůj vlastní hořčíkový olej, postupjte dle následujícího receptu:

Složení:

½ šálku vloček chloridu hořčíku
½ šálek filtrované vody
 
Postup: Vodu přiveďte do varu a vmíchejte vločky dokud se nerozpustí. Po vychládnutí přelijte do spreje či rozprašovače.
 
Hořčíkový deodorant

Složení:

4 unce hořčíkového oleje
10-15 kapek oblíbeného esenciálního oleje
 
Postup: Smíchejte ingredience a přidejte do spreje. Aplikujte do podpaží dle potřeby a nechte uschnout.
 
Potencionální vedlejší účinky hořčíkového oleje:

U některých lidí se stávajícími nemocemi nebo citlivostí se mohou vyskytnout vedlejší účinky. Například jedinci s nízkým krevním tlakem by měli používat hořčíkový olej opatrně. Začněte s menším množstvím a krátkým absorbčním časem. Hypotenze může být snadno ovlivněna příjmem soli, změnou stravy a léky či doplňky stravy, takže je důležité být opatrný.
 
Pokud užíváte léky proti úzkosti, hořčíkový olej může hyperaktivně přeopravit Váš nervový systém. Pokud se Vám tedy zdá, jako by jste se stávali až příliš uvolnění při kombinování hořčíku a antidepresivi, je nejlepší ihned hořčík eliminovat.
 
Jedinci s citlivou pokožkou by měli testovat velmi zředěnou formu hořčíkového oleje na své kůži před použitím na celém těle. Tak lze docíli přidáním většího množství vody do roztoku. Obvyklé brnění by mohlo být horší a a mohlo by vznikat silné podráždění pokožky pro ty kteří mají již citlivou kůži.
 
Jedinci s poruchou funkcí ledvin a omezení ledvin by měli být rovněž opatrní a měli by se poradit se svým lékařem před zahájením suplementace hořčíku. Jakékoliv léky na předpis by měly být prověřeny zda nezpůsobují nežádoucí účinky při kombinaci s hořčíkem.

Hořčíkový olej naleznete v naší nabídce.