Silný antioxidant Astaxanthin

astaxanthin_clanekAstaxanthin je známý jako jeden z nejsilnějších antioxidantů, který patří mezi karotenoidy. Jeho výskyt je v přírodě, kde se nachází například v humrech, lososech, krevetách, peří plameňáků a neposlední řadě v řasách. Bylo vědecky dokázáno, že Astaxanthin dodává energii, výdrž a také sílu lososům při jejich dlouhých tazích řekami. Další studie prokázaly i velmi prospěšný, blahodárný vliv na lidský organismus a to z hlediska svalů, očí, mozku, imunitního systému, pokožky a kardiovaskulárního systému.

 

Vůbec nejbohatším zdrojem Astaxanthinu je sladkovodní řasa Haematococcus pluvialis, která ve formě cysty dokáže přestát i extrémní klimatické podmínky. Její nejčastější výskyt je v mělkých vodách, mokřadech a dokonce i kalužích.

Porovnání Astaxanthinu s jinými antioxidanty:

  • 500x silnější než vitamín E
  • 560x silnější než katechiny obsažené v zeleném čaji
  • 800x silnější než Koenzym Q10
  • 3000x silnější než Resveratrol
  • 6000x silnější než vitamín C

 

Obsah Astaxanthinu v přírodních zdrojích (mg/kg):

 Haematococcus    pluvialis

 10 000 – 50 000

 Kril

 46–130

Krilový olej

 727

Kvasinka Phaffia rhodozyma

 30–800

Pstruh duhový

1–13

Pražma

2–14

Losos nerka

 
26–37

Losos obecný

3–11

 astaxanthin_clanek20

 

 

Prokázané pozitivní účinky Astaxanthinu:

Jedná se o velmi silný antioxidant, který dokáže odbourávat volné radikály. Radikál je vysoce aktivní reaktivní částice, která posiluje redoxní reakce vnitřního prostředí organismu. Taková reakce může mít nepříznivý dopad na naše zdraví z hlediska poškození tělesných buněk, tkání, celých orgánů a vzniku řady mnoha dalších závažných onemocnění. Radikály se v těle vyskytují vlivem špatného životního prostředí, ale především nezdravého životního stylu a stresu.

Porovnání přírodního Astaxanthinu se syntetický:

Přírodní Astaxanthin získáváme z živých řas, má vysokovou biologickou aktivitu, je 20-50x silnější a účinnější než syntetický, je bezpečný pro užívání zvířat a lidí.

Syntetický Astaxanthin se vyrábí z ropných derivátů, je slabší a mnohem méně účinný než přírodní, nikdy nebyl otestován z hlediska bezpečnosti pro lidi a zvířata, jeho užívání není povoleno.

Nežádoucí účinky:

Aktuální studie prokázaly velmi doboru bezpečnost Astaxanthinu, který má pouze minimální vedlejší účinky a to v podobě snížení hladiny vápníku v těle, snížení krevního tlaku, lehce zvýšený růst ochlupení a vyšší pigmentace kůže. Žádné nebezpečné vedlejší účinky nebyly zjištěny a to ani ve vysokých dávkách. Zmíněné lehké vedlejší účinky jsou individuální, vyskytují se vyjímečně a rychle odeznívají. Těhotné a kojící ženy by se měly poradit o užívání se svým lékařem.

Výroba Astaxanthinu v ČR:

Reportáž TV Nova:

Výrobky Bonaloka s vysokým obsahem Astaxanthinu:

Bonaloka je výrobcem produktů obsahujících antioxidant astaxanthin a distributorem suché řasy z produkce české společnosti Algamo s.r.o., specializované na kultivaci řasy Haematococcus pluvialis. Na našem eshopu naleznete řadu produktů značky Bonaloka, které mají vysoký obsah tohoto antioxidantu.