Přítomnost hliníku v kosmetice: Skutečná hrozba nebo pouze marketingový strašák?

Hliník je často diskutovanou látkou v kosmetických produktech, a mnohé názory spojují jeho přítomnost s negativními účinky, jako je například riziko rakoviny prsu. Nicméně, otázka škodlivosti hliníku v kosmetice stále není definitivně vyřešená a odborníci nemají jednotné stanovisko k jeho potenciálním rizikům. Přesto existuje několik faktů, které vyvolávají obavy, a na ně se podíváme v tomto článku. Pojďme na to.

Co je vlastně hliník?

Hliník je běžně se vyskytující kov, který se používá v mnoha výrobcích, které denně používáme, jako jsou plechovky, fólie, kuchyňské náčiní, součásti aut a letadel, nebo okenní rámy.

Hliník je užitečný a univerzální materiál, zejména pokud zůstává mimo tělo, tzn. nepožíváme ho. Potenciální riziko spočívá v situacích, kdy hliník proniká do našeho těla, což se může stát například při používání kosmetiky.

Proč je hliník přidáván do kosmetiky?

Hliník se v kosmetice často používá z několika důvodů.

Za prvé, má schopnost omezovat pocení. Proto ho najdeme v antiperspirantech a některých deodorantech. Hliník má antiperspirační účinky a spolu s dalšími látkami dokáže uzavřít póry a tím snížit pocení. Tato reakce vede k výraznému omezení pocení na místě aplikace (nejčastěji podpaží).

Za druhé, hliník se používá jako barvivo. Hliníkový prášek slouží jako pigment v dekorativní kosmetice nebo opalovacích krémech, dávajíce jim bělejší barvu nebo odstín.

Za třetí, hliník se využívá jako abrazivo v zubních pastách. Jeho abrazivní účinky pomáhají odstraňovat pigmentaci na zubech.

Jak poznat hliník v kosmetice?

Bezpečnostní normy nezakazují používání hliníku v kosmetice, proto se spotřebitelé musejí sami dívat na složení produktů.

Hliník v kosmetice lze rozpoznat pod názvy Alum nebo Aluminum v seznamu složek. Pokud tyto názvy ve složení najdete, produkt obsahuje hliník.

Některé výrobky mohou být označeny jako "bez hliníku", což je další způsob, jak poznat, že neobsahují tuto látku.

Nákupní rádce kosmetiky Repekum provádí datovou analýzu složení kosmetických produktů a dokáže identifikovat přítomnost hliníku v deodorantech a dalších výrobcích.

Jaká jsou rizika spojená s hliníkem v kosmetice?

I když neexistují definitivní důkazy o škodlivosti hliníku v kosmetice, některé studie naznačují, že jeho nahromadění v těle může být potenciálně škodlivé. Naše tělo nemá účinný mechanismus na vylučování hliníku, což může vést k jeho kumulaci v tkáních.

Reakce na hliník však mohou být individuální, a proto se lidé mohou lišit v jejich vnímání a citlivosti na tuto látku.

Existuje několik studií na zvířatech, které ukázaly negativní dopady hliníku na nervový systém a plodnost. Nicméně, jak by takové studie dopadly na lidi, není jasné.

Pokud jde o kosmetiku, obecně se považuje za bezpečné používat hliník v kosmetických produktech, pokud je pokožka zdravá a množství hliníkových sloučenin dodržuje limity stanovené pro daný výrobek. Ale nebuďte zbrklí a počkejte, než se rozhodnete, že tohle téma není pro vás relevantní. Ve světě vědy se totiž objevují stále více studií, které naznačují, že dlouhodobý a zvýšený příjem hliníku z prostředí (potrava, voda, kosmetika) může být spojen s vážnými onemocněními.

Zde jsou některé klíčové body:

  • Alzheimerova choroba: Vědecké studie naznačují, že zvýšená koncentrace hliníku v těle může souviset s Alzheimerovou chorobou. Tato nemoc postihuje mozek a způsobuje postupné ztráty paměti a kognitivních schopností.
  • Oxidativní stres: Hliník v těle může způsobit zvýšený oxidativní stres, což může zvýšit riziko vzniku nádorů. Oxidativní stres je nerovnováha mezi produkci volných radikálů a ochrannými mechanismy těla.
  • Vliv na hormony: Existuje také možná souvislost mezi hliníkem a vznikem některých hormonálně závislých onemocnění, jako je rakovina prsu. Některé studie naznačují, že sloučeniny hliníku obsažené v antiperspirantech mohou ovlivnit hormony a zvýšit riziko vzniku tohoto typu rakoviny.

I když tyto souvislosti nejsou definitivně prokázány, stále představují důvod k opatrnosti. U nás věříme, že je rozumné minimalizovat expozici potenciálně škodlivým látkám, zejména pokud jde o látky, které mohou ovlivnit naše dlouhodobé zdraví. I když se nemůžeme spolehnout na konečná stanoviska vědeckých studií, měli bychom být ostražití a dbát na to, co aplikujeme na svou pokožku a tím i do těla.

Hliník v kosmetice: Rozdíly mezi různými složkami a bezpečností

Ve světle nedávných diskuzí o hliníku ve kosmetických produktech, je důležité si uvědomit, že ne všechny hliníkové složky mají stejný vliv na naše zdraví. Existují rozdíly v jejich velikosti a stabilitě molekul, což ovlivňuje jejich schopnost pronikat pokožkou a ovlivňovat ji. Proto není třeba zahrnovat všechny složky obsahující hliník do jednoho pytle. Některé z těchto složek jsou považovány za bezpečné a jsou dokonce součástí certifikované přírodní kosmetiky.

Zde jsou některé z hliníkových složek, které nemusíte vnímat s obavami:

  • Aluminum Hydroxide (Hydroxid hlinitý): Tato složka se používá k úpravě konzistence produktů a udržení vlhkosti pokožky. Je schválená pro použití v certifikované přírodní kosmetice. Její jediný potenciální problém spočívá v kombinaci s chemickými UV filtry, které se nacházejí v konvenčních opalovacích krémech.
  • Magnesium Alumin(i)um Silicate (Křemičitan hořečnato-hlinitý): Tato složka dodává produktům neprůhlednou barvu a hladkou konzistenci. Je součástí mnoha kosmetických produktů, včetně přírodní kosmetiky.
  • Alumina (Oxid hlinitý): Tato stabilní sloučenina se používá jako zahušťovadlo a má různé využití v kosmetických produktech, včetně zubní pasty, dekorativní kosmetiky a opalovacích prostředků. Je povolená pro použití v certifikované přírodní kosmetice.
  • Calcium Aluminum Borosilicate (Borokřemičitan vápenato-hlinitý): Tato složka se v přírodě vyskytuje běžně a je součástí mnoha kosmetických produktů. Je považována za nekarcinogenní a neškodnou.
  • Potassium Alum (Kamenec draselno-hlinitý): Tato složka se často používá v deodorantech a má antiseptické a antibakteriální účinky. Je certifikovaná pro použití v přírodní kosmetice a působí jako deodorant, aniž by blokovala přirozený proces pocení.

Je důležité si uvědomit, že i když některé hliníkové složky mohou být považovány za bezpečné, každý člověk může reagovat jinak. Pokud máte citlivou pokožku nebo se obáváte potenciálních rizik, můžete se rozhodnout preferovat produkty bez těchto složek. V Econea.cz se zaměřujeme na poskytování informací a výběr produktů s ohledem na zdraví a bezpečnost našich zákazníků.