Vajíčka krásnější než kdy předtím: Jak přírodně obarvit velikonoční vajíčka

Přichází nezaměnitelná atmosféra jara a s ní i největší svátek tohoto období – Velikonoce. A co k nim neodmyslitelně patří? Samozřejmě, vejce! Jak letos ozdobíte svá vajíčka? Pokud se chcete držet tradičních metod, které užívaly naše babičky a prababičky, měli byste věnovat pozornost přírodním barvám, které se stanou kouzelným prvkem pro vaše úžasné velikonoční dekorace.

Pokud jste zvyklí barvit vejce syntetickými barvami, dejte si pozor, že přírodní barvení trvá trochu déle. Má však své kouzlo - každé vejce je jedinečné a barva na každém vejci působí jinak, takže výsledek není nikdy stejný. Ale to je kouzlo přírodního barvení - zkoušejte, hrajte si a nechte se příjemně překvapit okouzlujícím výsledkem.

velikonocni_vajicka

Jak probíhá barvení

Před barvením každé vejce důkladně umyjte a co nejvíce odmastěte, aby barva dobře přilnula. K tomu můžete použít ekologický prostředek na mytí nádobí nebo jen horkou vodu s trochou jedlé sody.

Do hrnce vložte přírodní barvicí materiál (viz. níže), přidejte vodu (asi 750 ml), trochu soli a 2 lžíce octa. Přiveďte k varu, přidejte vejce a nechte je vařit dalších 10 minut. Pak odstraňte z tepla, ale vejce nechte v hrnci s vodou, dokud úplně nevychladnou.

NÁŠ TIP: Pokud se vejce zdají mít slabou barvu, můžete je nechat namáčet v roztoku přes noc.

Po vyjmutí nechte vejce schnout tak, aby se nedotýkala dalších. Nakonec můžete suchá obarvená vejce otřít trochou oleje, másla nebo kouskem slaniny.

Co použít k barvení?

Barvení vajíček na Velikonoce může být jednoduché a zábavné. Existuje mnoho možností, jak získat různé barvy a odstíny. A co je nejlepší je,  že všechny materiály, které budete potřebovat, se už nacházejí ve vaší kuchyni a jsou naprosto přírodní.

ŽLUTÁ

O sluníčkovou barvu vajíček se postará kurkuma. Na zhruba 750 ml vody budete potřebovat asi 3 vrchovaté lžíce kurkumy.

ORANŽOVÁ

Tmavě žluté až oranžové barvy docílíte vařením vajíček spolu s 2 nastrouhanými mrkvemi. O tmavší oranžový odstín se postará také červená paprika.

RŮŽOVÁ

Pro romanticky růžová vajíčka využijte barvicí sílu červené řepy. Stačit vám bude jedna větší nebo 2–3 menší kousky. Použít ji můžete celou, pokrájenou na menší kostičky, případně využijte pouze slupky z několika kousků a na zbytku si pochutnejte.

ČERVENÁ

Červeného odstínu vajíček docílíte buď vařením v červeném vínu (i do něj ale přidejte dvě lžíce octa) nebo delším luhováním vajíček v odvaru z červené řepy. Vyzkoušet můžete také slupky z červených cibulí, odstín ale v tomto případě nebude tak intenzivní. NÁŠ TIP: Věděli jste, že červená vajíčka byla považována za nejdůležitější, každá dívka si červené vajíčko nechávala pro chlapce, do kterého byla zamilovaná. Červená barva byla nejenom symbolem lásky, ale také měla chránit před zlými démony.

ZELENÁ

Pro svěží jarní barvu využijte barvicí schopnosti špenátu nebo kopřivy, za vyzkoušení také stojí petrželová nať. Pro svěžejší odstín doporučujeme do „vývaru“ přidat špetku kmínu.

MODRÁ

O krásně modrá vajíčka se postarají listy červeného zelí. Nakrájejte zhruba čtvrtinu hlávky. Pokud namísto octa přidáte lžíci jedlé sody, výsledná barva bude temnější, až do fialovohněda. Temně modré až šedé barvy docílíte také luhováním vejce v borůvkovém vývaru nebo v silném ibiškovém čaji se lžící octa. NÁŠ TIP: Pokud máte vajíčka bílá, zbarví je červené zelí do bledě modré barvy, pokud máte vajíčka hnědá, výsledná barva bude spíše do modrozelena.

HNĚDÁ

Asi nejznámějším postupem je barvení vajíček pomocí cibulových slupek. Hnědá vajíčka získáte také povařením s dubovou kůrou, o tmavší hnědou se pak postará vaření v silné kávě se lžící octa nebo luhování v silném černém čaji.

ČERNÁ

Nejtmavších odstínů docílíte vařením vajíček ve vodě spolu s dávkou sazí.

velikonocni_vajicka_prirodni

Obtisky – chtěné, či nechtěné?

Pokud nechcete otisky, můžete zabránit přilepení slupek na vajíčka během vaření tím, že vložíte barvící materiál do gázy nebo síťovaného sáčku, a průběžně otáčíte vajíčka během procesu. Pokud naopak chcete otisky, můžete vajíčko před vařením vložit do punčochy a přiložit k němu lístek nebo květ, a punčochu utáhnout a zauzlujte.

Tak co si tedy připravíte? Nebojte se být kreativní a užijte si nezapomenutelnou Velikonoční atmosféru v harmonii s přírodou!