Oregánový olej - všestranný pomocník

oreganoOregano

Vonná bylina běžně požívaná k ochucení těstovin a masitých pokrmů, je proslulé svojí všestranností v kuchyni. Ale věděli jste, že se dá také přeměnit na bylinný olej s širokou řadou prospěšných vlastností? Čtěte dál, abyste se o oreganovém oleji dozvěděli více.

Co je oreganový olej?

Oreganový olej se získává z listů a květů oregana (Origanum vulgare), vytrvalé, stále zelené křovinaté byliny, která patří do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Původem je z Evropy, i když roste v mnoha oblastech na celém světě. Rostlina dorůstá do výšky až 90 cm (35 palců) a má tmavě zelené listy, které jsou 2 až 3 cm dlouhé.

Starověcí Římané oregano hluboce uznávali a používali ho k různým lékařským účelům. Ve skutečnosti jeho název pochází z řeckých slov „oros“ a „ganos“, což jsou slova pro horu a radost nebo potěšení. Oregano doslova znamená „horské potěšení“. Bylo uctívané jako symbol radosti a bylo starověkou tradicí věnčit nevěsty a ženichy oreganovým věncem.


Je více než 40 druhů oregana, ale nejléčivější přínos má olej vyrobený z divokého oregana neboli Origanum vulgare, které je původní ve středomořských oblastech. Dejte si pozor na to, že mnoho olejů prodávaných v obchodech s potravinami není vyrobeno z tohoto druhu, a mohou mít jen malou až žádnou léčebnou hodnotu. Volte pouze oreganový olej vyrobený z Origanum vulgare a Thymus capitatus, druhu, který roste ve Španělsku.

Pro získání oreganového oleje se usušené květy a listy rostliny oregana sbírají, když je obsah oleje v rostlině nejvyšší, a pak se předestilují. Výsledný olej je zlatavé až tmavě žluté barvy, se silnou kořeněnou vůní.

Vliv oregana na zdraví:

 • Podporuje přirozenou obranyschopnost
 • Přispívá k normální funkci horních dýchacích cest
 • Chrání tělo před volnými radikály (antioxidant)
 • Zklidňuje a pomáhá usnout
 • Přispívá ke správné funkci zažívání a trávení
 • Pomáhá udržet optimální hodnotu krevního tlaku

Další využití oreganového oleje:

 • Odpuzuje hmyz.
 • Karvakrol obsažený v oreganovém oleji funguje jako přírodní repelent.
 • Přináší úlevu od štípanců a vyrážek. Stačí zředit oreganový olej olivovým a nanést směs na postižené místo.
 • Při bolestech v krku stačí jednoduše přidat několik kapek do sklenice s vodou.

Použití oreganového oleje

Velmi doporučuji přidání oreganového oleje do vašeho arzenálu léčivých přípravků, protože má širokou řadu použití. Tento bylinný olej je silným antimikrobiálním přípravkem, který pomáhá ubránit se infekcím. Oreganový olej má také antibakteriální, antivirové antifungální vlastnosti.

Dalším ideálním použitím pro oreganový olej jsou:

 • Léčba plísňových onemocnění chodidel nebo nehtů. Dejte několik čajových lžiček oreganového oleje do mísy s vodou a namáčejte si v ní chodidla. Olej můžete také rozředit (smíchejte kapku oreganového oleje s čajovou lžičkou olivového nebo kokosového oleje) a pak ho nanést na vaše nehty nebo kůži.
 • Zabíjení parazitů a infekcí. Rozřeďte olej (smíchejte kapku oreganového oleje s kapkou bázového oleje, jako např. kokosového) a dejte si ho pod jazyk. Podržte ho na několik minut a pak ho vyplivněte. Opakujte to alespoň 4x denně.
 • Zmírnění infekcí v čelních dutinách a rýmy. Dejte pár kapek oreganového oleje do hrnku odpařující se vody a pak tuto páru inhalujte.
 • Také doporučuji využití antiseptických vlastností tohoto bylinného oleje k čištění vaší domácnosti. Zde je jeden způsob: smíchejte čtyři kapky oreganového oleje s 10 kapkami citronového oleje a čtvrt šálkem bílého octa, a pak přidejte do kbelíku s vodou. Použijte tuto směs k otírání a čištění povrchů.

Bezpečnost oreganového oleje:

Před prvním užitím oreganového oleje je doporučován test. Jedná se o jednoduchou zkoušku, při níž si nakapete zředěný olej na paži a zjistíte, zda dojde k reakci (podráždění kůže). Někteří lidé mohou totiž po požití oreganového oleje (nebo i samotného oregana) pociťovat podráždění žaludku. Lidé alergičtí na rostliny z čeledi hluchavkovitých (máta, levandule, šalvěj a bazalka) by se měli tomuto oleji raději vyhýbat, neboť u nich může způsobovat alergické reakce.

Oreganový olej nabízíme buď v kapslích anebo volně jako olej, který je již zředěný s olivovým olejem či slunečnicovým neboť čistý oreganový olej je velmi, velmi silný a  mohl by vám bez ředění poleptat sliznici!

Oreganový olej není vhodný pro děti do 2 let. Těhotné a kojící ženy by ho rovněž neměly užívat, jelikož tento olej podporuje krevní oběh v děloze, což má neblahý vliv na výstelku, která obklopuje plod. Oreganový olej má potenciál vyvolat menstruaci a může být nebezpečný pro nenarozené dítě.

Kontraindikací užívání je při léčbě antikoagulanty, při větších chirurgických zákrocích, peptickém vředu, hemofilii a při nemocech spojených s poruchou krevní srážlivosti.

V naší nabídce naleznete také další přípravky obsahující oregánový olej.