Podpořte soustředěnost u dětí

Při provádění jakékoli činnosti je klíčové, abychom se jí plně věnovali. Ať už se pohroužíme do čtení knihy, sledování filmu, snažíme se zapamatovat telefonní číslo, řešíme hádanku nebo si povídáme s někým, všechny tyto aktivity vyžadují různé kognitivní procesy, které však vždy souvisí s jedním důležitým prvkem – soustředěním. Bez dostatečného soustředění nedokážeme úspěšně zvládnout žádnou z uvedených aktivit.

Projevy poruchy soustředění

hyperaktivitaVaše dítě sedí v lavici ve škole a učí se. Stačí malý podnět, který ho vyruší. Například když za oknem proletí pták nebo bzučí moucha, venku začne pršet, spolužákovi spadne tužka, jakýkoli šum nebo hluk, často se zasní a kouká „do prázdna“. Vše okolo je najednou důležitější než učení, vše ho rozptyluje. Takové dítě je impulzivní, neklidné, ústní projevy jsou rozpačité, hodně zlobí a má problémy s učením, zapomíná a ztrácí věci nebo často skáče lidem do řeči.

Poruchy soustředění a hyperaktivity jsou ve zkratkách LMD, ADD a ADHD, je to rozděleno od lehké mozkové dysfunkce až po hyperaktivní chování. Tyto poruchy pozornosti mohou být dány geneticky nebo také následkem potíží při porodu, někdy je příčina nejasná. Avšak tyto poruchy pozornosti nejsou způsobeny špatnou výchovou – nelze tedy obviňovat rodiče.

Málokterá škola má specializovaného pedagoga, který ví jak se k takovému dítěti chovat. Proto je potřeba při podezření, že dítě trpí těmito potížemi navštívit dětského psychologa.

Jak přistupovat k takovému dítěti?

Pokud se s dítětem jdeme učit, mělo by to být klidné místo – ne u televize, ne v obýváku, ne v kuchyni, ne s dalším sourozencem. Mělo by to být místo, kde ho nebude nic rozptylovat – žádné hračky v okolí, žádné barevné prostředí. Jde o to, aby se dítě soustředilo jen na učivo. Během učení mu umožníme přestávky, kdy dítě odpočívá nebo si aktivně hraje. Někteří psychologové doporučují tuto slabinu procvičovat například tím, že k učení dítě nemá absolutní klid, tedy mu pouštět při učení třeba hudbu jako rušivý faktor, aby se učilo pracovat soustředěně a zvyklo si na rušivé situace. Avšak tato realizace je vhodná až po konzultaci s psychologem, který stanoví diagnózu.

Dále je potřeba se k dítěti chovat s láskou, trpělivostí, chválit jej a povzbuzovat. Pokud dítěti dáváme nějaké instrukce, koukáme se mu přitom do očí a lehce se dotýkáme jeho ramene. Takhle dítě lépe přijímá informace, které mu poskytujeme.

Jídlo a produkty a podporující pozornost

Vědecké studie prokázaly, že omega 3 nenasycené mastné kyseliny pozitivně působí na vývoj a činnost mozku, a že při pravidelném užívání omega 3 došlo ke snížení problému s hyperaktivitou dětí a se špatným soustředěním. (Pravidelný příjem omega 3 opravdu funguje, osobní zkušenost!) Bohatým zdrojem je rybí olej, lněná semínka, chia semínka, konopný olej, lněný olej, chia olej nebo Omega 3 ve formě tobolek.

Za psychický i fyzický vývoj dítěte je zodpovědná štítná žláza, a proto podporujeme její správný růst příjmem jódu, který je obsažen již ve zmiňovaném rybím tuku a mořských řasách. Gingko Biloba (Jinan dvolaločný) zlepšuje paměť a činnost mozku, můžeme užívat ve formě čaje, tinktury, extraktu.  Dobré je doplňovat také hořčík, protože jeho nedostatek se projevuje zvýšenou únavou, špatnou pamětí a může vést až k depresi. Hořčík je obsažen v mandlích, kešu, para, piniových ořeších, datlích, banánech, meruňkách, špenátu, luštěninách, ryby – tuňák, candát, treska apod.

Výrobky zhoršující pozornost

Jsou to bohužel sladkosti a cukrovinky, které děti milují. Když je dítě nepozorné, další příval energie v podobě cukru jistě nepotřebuje. Sladké můžeme nahradit čerstvým i sušeným ovocem nebo také děti rádi oříšky. Faktorem, který pomáhá zlepšit mnoha jiná onemocnění a právě může zlepšit i problémy se soustředěním, je vysazení lepku ze stravy. Na každého to může působit jinak, je potřeba to vyzkoušet.

Pozor na produkty s obsahem kofeinu, jako je cola, energy nápoje nebo i některé čaje, které obsahují příliš kofeinu.

Naše tipy:

Vyzkoušejte Neposednou opičku. Jedná se o směs, která harmonizuje psychiku. Vhodná pro děti s hyperaktivitou či ADHD. Dále je také vhodná pro poruchy učení, motorický neklid, agresivní chování a netrpělivost.

Přečtěte si na našem blogu článek Diagnóza dcery motivací k výrobě vlastních rybích olejů.